O Sardinii

Pro nás je Sardinie (sardinsky Sardinna) ideální kombinací krásného moře, v Evropě jedinečného podnebí, vesnické ostrovní nálady, nádherných hor a krásné přírody – a to všechno ve vzdálenosti dostupné ze střední Evropy autem (trajektem) a úplně pohodlně letecky (za 5 hodin jste z domu na Sardinii, i když bydlíte v ČR daleko do letiště jako my).

Karibik Středomoří“ nebo „Smaragový ostrov“ zní kýčovitě, ale kdo zažil a viděl, rozumí. A platí to nejen v létě, ale po celý rok.

Hory

Povrch ostrova je docela hornatý, ve středu Sardinie najdete velké hory s nejvyšším vrcholem Punta Lamarmora (1834 m) v pohoří Monti del Gennargentu v národním parku jménem Parco nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu.

Na většině míst můžete během chvíle změnit pobyt na pláži za výlet hornatou romantickou krajinou, vyrazit na kole po místních pěšinách nebo se procházet některou z přírodních rezervací.

Pláže

Většinou písečné pláže s křišťálovou vodou najdete na všech stranách ostrova, tyrkysová a příjemně teplá voda láká ke koupání nejen v létě. Kdo chce, najde si i ve vysoké sezoně opuštěnější zátočiny a pustá místa.

Východní část pobřeží Sardinie omývá Tyrhénské moře, které je částí Středozemního moře ležící mezi Apeninským poloostrovem a ostrovy Korsika, Sardinie a Sicílie. Sardinské pláže jsou velmi různorodé – široké písečné, malé zátočinky, oblázkové pláže nebo skalnaté útesy a všechny jsou krásné, nabízejí barvu bílou, růžovou, žlutou, hnědavou a v kombinaci s krásně křišťálově průzračnou vodou a ostrým sluncem hrají ve vodě neuvěřitelnými barvami modré a zelené.

Lidé

Sardové jsou vstřícní, hrdí lidé s vlastním jazykem a kulturou, ve které si mísí italské prvky s dalšími vlivy (od 14 století byla Sardinie součástí Španělska, v 17 století byla krátce součástí Rakouska) a s tajemnou minulostí.

Před 3000 lety odolávali na Sardinii tajemní Nurghové nájezdům nepřátel v kamenných obranných věžích, které jsou zde k vidění dodnes, a stále vzbuzují úctu a respekt. Na ostrově je jich kolem 7000 a výrazně utvářejí vzhled ostrova.

Kdo má rád nezávislé ostrovany, s uvolněným středomořským přístupem k životu, bude se jako my na Sardinii potkávat v zahrádkách místních restaurací i na horských pěšinách s milými, vstřícnými lidmi, kteří si s vámi rádi popovídají, i když neumíte pořádně italsky. A rádi vám pomůžou, kdykoliv budete potřebovat.

Domorodců na Sardinii je cca1 650 000, 80% z nich kromě oficiální Italštiny hovoří Sardensky.

Počasí na Sardini

Sardinie má středomořské klima, je zde teplo a prší málo, v létě (tj. od května do října) v průměru jeden den v měsíci. Červenec a srpen bývá opravdu teplo.

Zima připomíná naše jaro, duben a květen už bývá začátek léta:). A je to ideální doba pro bikery, cyklisty, turisty a vůbec pro všechny, kdo nepotřebuje trávit celý den vleže na pláži. Doporučujeme!

Pěkně přehledné info o průběhu počasí na Sardinii v průběhu roku najdete zde.

Takto vypadá na Sardinii konec prosince (nejzimovatější zima), o zbytku roku si podle toho uděláte obrázek sami:

Místní produkty

Na Sardinii roste a vyrábí se parádní víno, výtečné místní salámy a klobásky a jiné „antipasta“, Sardinie je známá jako producent jedinečných sýrů.

Vše zakoupíte v místních obchodech, nezapomeňte ochutnat a podpořit tak místní.

A cokoliv z moře výhodně koupíte na večerní gril nebo si objednáte v některé z místních restaurací (kde si většinou až po 19h objednáte i pizzu, prostě pec se musí rozehřát).

Hlavní město, administrativní uspořádání

Hlavním městem je Cagliari (Casteddu) ležící na jižním pobřeží ostrova.

Sardinie je od roku 1948 autonomní oblastí Itálie se zvláštním postavením,dělí na čtyři provincie: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro. Úředním jazykem je italština, 80 % obyvatel užívá kromě italštiny také sardinštinu. Anglicky se vcelku pohodlně domluvíte v restauracích, obchodech, půjčovnách a spol.

Provincie Sardinie na mapě: Cagliari, Sassari, Oristano, Nuoro.